BLOG Bolja organska proizvodnja

Organska poljoprivreda prema EU Regulativi

Evropska unija (EU) ima sveobuhvatan regulacioni okvir koji definiše i reguliše organsku poljoprivredu. Definicija organske poljoprivrede u EU-u navedena je u Uredbi (EU) 2018/848, poznatoj kao Uredba EU-a o organskoj poljoprivredi. U nastavku su navedeni ključni elementi EU definicije organske poljoprivrede:

Generalni principi: Organska uredba EU utvrđuje principe organske proizvodnje, uključujući sveobuhvatne ciljeve održivog razvoja, očuvanja biološke raznolikosti i proizvodnje visokokvalitetne hrane. Naglašava korištenje prirodnih procesa, očuvanje prirodnih resursa i dobrobit životinja.

Sistem organske kontrole: Uredbom se uspostavlja sistem kontrole kako bi se osigurala usklađenost s pravilima ekološke proizvodnje i prerade. Ovaj sistem uključuje certifikacijska tela ovlaštena od strane država članica EU za inspekciju i certificiranje organskih operacija. Uredba takođe zahteva sledivost i označavanje organskih proizvoda.

Standardi organske proizvodnje: Uredba EU o organskoj proizvodnji pokriva sve aspekte organske poljoprivrede, uključujući proizvodnju useva, uzgoj stoke, rukovanje i preradu. Određuje zahteve za upravljanje zemljištem i plodnošću, kontrolu štetočina i bolesti, uzgoj stoke, zdravlje i dobrobit životinja, upravljanje hranom za životinje i korišćenje inputa kao što su đubriva i proizvodi za zaštitu bilja.

Bez GMO-a: Organska uredba EU zabranjuje korišćenje genetski modificiranih organizama (GMO) u organskoj poljoprivredi. Organski usevi i životinje ne smeju biti genetski modificirani.

Zabranjene supstance: Upotreba sintetičkih pesticida, mineralnih đubriva i antibiotika općenito je zabranjena u organskom uzgoju. Mogu postojati određeni izuzetci, podložni određenim kriterijima i ograničenjima.

Zahevi za uvoz: Uredba EU o organskim proizvodima utvrđuje pravila za uvoz organskih proizvoda iz zemalja koje nisu članice EU. Uvezeni ekološki proizvodi moraju ispunjavati standarde ekvivalentnosti kako bi se osiguralo da su u skladu s EU pravilima organske proizvodnje.

Prelazni period: Poljoprivrednici moraju proći prelazni period kako bi prešli s konvencionalne na organsku proizvodnju. Taj period obično traje dve godine i uključuje pridržavanje organskih poljoprivrednih praksi bez mogućnosti stavljanja proizvoda na tržište kao organske do završetka prelaza.

Važno je napomenuti da dok Uredba (EU) 2018/848 pruža sveobuhvatnu definiciju i regulatorni okvir za organsku poljoprivredu u EU-u, daljnja detaljna pravila i smernice za provedbu razvijaju pojedine države članice kako bi se prilagodile lokalnim uvetima i osigurale jedinstvenu primenu širom EU.