Malina

Kad je pravo vreme za primeniti određeno đubrivo i/ili sredstvo za zaštitu u organskom uzgoju maline?

Organska proizvodnja maline je svetski trend, a kod nas postaje sve više zastupljena poslednjih godina, prvenstveno zbog povećane potražnje od strane otkupljivača, i veće cene koju oni malinarima plaćaju za kilogram organski uzgojenih plodova maline, u odnosu na uobičajene. Postoji stav, da su ulaganja u organsku proizvodnju mnogo veća, u poređenju sa onim kod konvencionalne, intenzivne, integralne, te da su prinos i kvalitet koji proizvođači ostvaruju dosta manji, slabiji, u odnosu na druge. Praktično, organska proizvodnja maline je vrlo intenzivna u pogledu agro- i pomotehničkih radnji, te se može reći kako su izrazito veći troškovi za kontrolu korova ručno i mašinski, u odnosnu na uobičajenu gde se praktikuju herbicidi. Međutim, vrlo je mali broj malinara koji koriste herbicide, ali ostaje ovaj argument.

Organski proizvođači maline, danas, imaju na raspolaganju đubriva i sredstva za zaštitu koja im omogućavaju da ostvare vrhunski prinos, skoro identičan onom u uobičajenom intenzivnom uzgoju. Međutim, navedeni inputi su skuplji u poređenju sa onim koje koriste ostali malinari. Organski proizvođači maline imaju potrebu za mnogo više tretmana u pogledu kontrole bolesti i štetočina, jer biološka sredstva za efikasno delovanje traže kontinuiranu primenu. Veći broj tretmana i skuplja sredstva koja se koriste za zaštitu biljaka maline u organskoj proizvodnji u odnosu na konvencionalne fungicide, insekticide, akaricide, ukazuju na izuzetnu važnost pravilnog momenta primene.

Svako odgađanje, ili preskakanje tretmana u organskom uzgoju maline, za posledicu može imati izostanak potrebne kontrole ili nedostatak neophodnih hraniva za biljke, što će se itekako odraziti na prinos. Pri tome, posebno je važno uzeti u obzir brzinu i mehanizam delovanja bioloških preparata koji se koriste u organskoj proizvodnji maline. Na osnovu navedenog, za Vas kao organske uzgajivače maline od izuzetnog je značaja znati kada je pravo vreme za primenu određenog đubriva i/ili sredstva za zaštitu.

Stanje rasta i razvoja u kojem se nalaze izdanci maline u plantaži od presudne je važnosti za primenu đubriva i/ili sredstava za zaštitu u organskom uzgoju maline dvogodišnjeg tipa. Praktično, odete u svoj malinjak, pogledate izdanke, a onda stanje na njima uporedite sa fotografijama koje Vam mi predstavljamo u našim preporukama. Nakon što se fotografija iz naše preporuke i stanja u Vašem malinjaku poklope, možete pristupiti primeni đubriva i/ili sredstva za zaštitu kako je definisano za taj momenat, odnosno fazu rasta i razvoja. Dakle, za Vas, kao organske proizvođače, je od presudne važnosti da sve aktivnosti u malinjaku organizujete prema promenama u rastu i razvoju biljaka maline (fenofaze) koje vidite u zasadu, a nikako da Vam vodilja bude kalendar, datumi, tradicija, ili da sledite uobičajene radnje po principu "kako se nekad radilo".

POJAVA PRVIH LISTOVA JE MOMENAT KADA SU IZDANCI POVEZANI, I VRIJEME JE ZA OSNOVNU ISHRANU/ĐUBRENJE. NAKON VEZANJA IZDANAKA, A PRIJE OBRADE ZEMLJIŠTA U REDNOM PROSTORU MALINJAKA ZA OSNOVNU ISHRANU BILJAKA MALINE PREPORUČUJEMO:
PELETIRANO ĐUBRIVO SA BIOLOŠKI AKTIVNOM ORGANSKOM MATERIJOM ITALPOLLINA 3-3-3.
PRILIKOM OBILASKA PLANTAŽE VIDITE U KOJOJ FAZI RAZVOJA SU BILJKE MALINE, A ONDA U NAŠIM MATERIJALIMA POGLEDATE PREPORUKE ZA TO STANJE. SVAKA NAŠA PREPORUKA PODRAZUMEVA FOTOGRAFIJU KOJA PREDSTAVLJA ODREĐENU FAZU RASTA I RAZVOJA BILJAKA MALINE, ODNOSNO ONO ŠTO MOŽETE VIDETI U SVOM ZASADU, I RECEPT ZA ISHRANU I/ILI ZAŠTITU, ODNOSNO ŠTA TREBA URADITI U TOM MOMENTU. OVDJE JE PREDSTAVLJEN PRIMER KAKO TO SVE FUNKCIONIŠE ZA FENOFAZU POJAVA PRVIH LISTOVA.

Nije moguće za dve, a posebno više plantaža maline u organskom uzgoju primeniti identičan recept ishrane i zaštite u isto vreme. Svaka plantaža maline je priča za sebe, i svako od Vas treba posmatrati promene u rastu i razvoju biljaka za svoj zasad, a ne samo pratiti šta ostali proizvođači rade, ili praktikovati kako se uvek radilo.

Razlog za to jeste prvenstveno što se biljke maline ne razvijaju u isto vreme na različitim parcelama, ali često i unutar iste, što dobrim delom zavisi od vremenskih prilika, kao i pažnje koju im Vi poklanjate kao proizvođači (ishrana, zaštita, navodnjavanje, rezidba, održavanje zemljišta...). Takođe, važno je voditi računa o specifi čnosti sorte, gde su neke kasnije, druge ranije. Praktičan primer, sorta miker uobičajeno kasni nekoliko dana sa početkom vegetacije u odnosu na vilamet. Fertodi, kao sorta maline koja sve više ulazi u proizvodnju sa početkom vegetacije ranija je u odnosu na vilamet, ali se često u određenim područjima poklapa sa njim.

Organski uzgoj maline jeste značajno zahtevniji u odnosu na uobičajene načine, i on je apsolutno intenzivan, a nikako prepušten samo prirodnom rastu i razvoju biljaka, bez posebne pažnje i nege proizvođača. Redovna ishrana i zaštita biljaka maline u organskom uzgoju ima daleko veću važnost u poređenju sa intenzivnim konvencionalnim, prvenstveno iz razloga što biološka kontrola treba vreme za delovanje, i stavljanje pod kontrolu bolesti i štetočina. Vreme je da prevaziđete sve izazove koje imate u organskom uzgoju maline, i ostvarite vrhunske prinose, odnosno onakva kakve želite.